English (Boxing)
rest period [correct]
OBS: Rules/refereeing.
French (Boxe)
minute de repos [correct, feminine noun]
OBS: Règlement/arbitrage.
Spanish (Boxeo)
minuto de descanso [correct, masculine noun]