English (Shooting (Sports))
hammer [correct, noun]
OBS: Facilities/equipment.
French (Tir (Sports))
chien [masculine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Tiro (Deportes))
gatillo [correct, masculine noun]; perrillo [correct, masculine noun]