English (Military Administration)
military district [correct, NATO]; MD [correct, NATO]; M.D. [correct, Canada]; military area
French (Administration militaire)
région militaire [correct, feminine noun, NATO]; MD [correct, NATO]; district militaire [correct, masculine noun, NATO]; MD [correct, NATO]; MD