English (Mathematics)
indicator [correct]; Euler indicator [correct]; phi-fonction [correct]; Euler totient function [correct]; totient function [correct]; totient [correct]
French (Mathématiques)
indicateur [correct, masculine noun]; indicateur d'Euler [correct, masculine noun]; fonction indicatrice [correct, feminine noun]; totient [correct, masculine noun]; fonction eulérienne [correct, feminine noun]