English (Shooting (Sports))
model [correct, noun]
OBS: Facilities/equipment.
French (Tir (Sports))
modèle [masculine noun]; type [masculine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Tiro (Deportes))
modelo [correct, masculine noun]