English (Courts)
step [correct, noun]
OBS: In a proceeding e.g.
French (Tribunaux)
étape [correct, feminine noun]; procédure [correct, feminine noun]; mesure [correct, feminine noun]; démarche [correct, feminine noun]
OBS: Dans une instance, par ex.