English (Translation (General))
embodiment
French (Traduction (Généralités))
incarnation [feminine noun]; concrétisation [feminine noun]; symbole [masculine noun]; emblème [masculine noun]; spécimen [masculine noun]; créature [masculine noun]; représentant [masculine noun]; transposition [feminine noun]