English (Diagnostic Procedures (Medicine))
procedure
French (Méthodes diagnostiques (Médecine))
intervention [feminine noun]; examen [masculine noun]; procédé [masculine noun]; méthode [feminine noun]; technique [feminine noun]; opération [feminine noun]; mode opératoire [masculine noun]; soins [masculine noun, plural]