English (Silviculture)
beech wood [correct]
French (Sylviculture)
hêtraie [correct, feminine noun]
DEF: Forêt de hêtres.
Spanish (Silvicultura)
hayedo [correct, masculine noun]; hayal [masculine noun]
DEF: Bosque de hayas.