English (Track and Field)
first runner [correct]
OBS: Relay race
French (Athlétisme)
premier partant [correct, masculine noun]; première partante [correct, feminine noun]; premier coureur [correct, masculine noun]; première coureuse [correct, feminine noun]; premier relayeur [correct, masculine noun]; première relayeuse [correct, feminine noun]
OBS: Course à relais