English (Economics)
upswing [correct, noun]
French (Économique)
phase ascendante [feminine noun]; hausse [feminine noun]
Spanish (Economía)
movimiento ascendente [correct, masculine noun]; fase ascendente [correct, feminine noun]; fase de expansión [feminine noun]