English (Phraseology)
sacred cow
DEF: a person or thing so highly regarded as to be beyond criticism.
French (Phraséologie)
vache sainte [feminine noun]; vache sacrée [feminine noun]; vache intangible [feminine noun]; vache inviolable [feminine noun]
OBS: Grand Fichier 7/11/67