English (Courts)
inherent jurisdiction
OBS: (of a court)
French (Tribunaux)
compétence inhérente [correct, feminine noun]; compétence fondamentale [feminine noun]; juridiction inhérente [feminine noun]; compétence propre [avoid, feminine noun]