English (Handball)
shot [correct]; throw [noun]
OBS: Technique/tactics.
French (Handball)
lancer [masculine noun]; tir [masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Balonmano)
tiro [correct, masculine noun]