English (General Vocabulary)
issue [correct, noun]; matter [correct, noun]
DEF: A point to be debated [or a] problem.
French (Vocabulaire général)
question [correct, feminine noun]; problème [correct, masculine noun]; point [correct, masculine noun]; enjeu [correct, masculine noun]