English (Sports (General); Basketball)
defend [correct]
OBS: Technique/tactics.
French (Sports (Généralités); Basket-ball)
se défendre [correct]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Deportes (Generalidades); Básquetbol)
defender [correct]