English (Rules of Court)
ancillary [correct, adjective]; incidental [correct, adjective]
French (Règles de procédure)
accessoire [correct, adjective]; auxiliaire [correct, adjective]; à titre accessoire [correct, adjective phrase]
Spanish (Reglamento procesal)
accesorio [correct, adjective]; incidental [correct, adjective]