English (Silviculture)
poll [correct, verb]; pollard [correct, verb]
DEF: To remove the crown of (a tree).
French (Sylviculture)
éhouper [correct]; écimer [correct]; étêter
DEF: Effectuer l'écimage d'un arbre [...]