English (Fencing)
blade [correct]
OBS: Facilities/equipment.
French (Escrime)
lame [correct, feminine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Esgrima)
hoja [correct, feminine noun]; hierro [correct, masculine noun]