English (Weightlifting)
bar [correct, noun]
OBS: Weightlifting term.
OBS: Facilities/equipment.
French (Haltérophilie)
barre [feminine noun]
OBS: Terme d'haltérophilie.
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Halterofilia)
barra [correct, feminine noun]