English (Soccer (Europe: Football))
kicker [correct]; thrower [correct]
French (Soccer (Europe : football))
tireur [correct, masculine noun]; tireuse [correct, feminine noun]; exécutant [correct, masculine noun]; exécutante [correct, feminine noun]
PHR: Meilleur tireur de coup franc.
Spanish (Fútbol)
ejecutor [correct, masculine noun]; ejecutora [correct, feminine noun]; ejecutor del saque [correct, masculine noun]; ejecutora del saque [correct, feminine noun]