English (Sports (General))
player [correct]
OBS: Any player, including the goalkeeper.
French (Sports (Généralités))
joueur [correct, masculine noun]; joueuse [correct, feminine noun]
Spanish (Deportes (Generalidades))
jugador [correct, masculine noun]; jugadora [correct, feminine noun]