English (Diving)
walk [correct, noun]
French (Plongeon)
élan [masculine noun]; marche d'élan [feminine noun]
Spanish (Salto (Deportes acuáticos y náuticos))
impulso [correct, masculine noun]; puesta en marcha [correct, feminine noun]