English (Accounting)
funds [correct]
French (Comptabilité)
fonds [correct, masculine noun]; encaisse [correct, feminine noun]
OBS: Argent comptant et, en général, avoir en argent.
Spanish (Contabilidad)
fondos [correct, masculine noun]