English (Skating)
grooved [correct, adjective]
OBS: Roller sports term.
French (Patinage)
rainuré [adjective]
OBS: Sports de patins à roulettes.
Spanish (Patinaje)
ranurado [correct, adjective]
OBS: Deportes de patines sobre ruedas.