English (Air Defence)
infrared decoy [correct, NATO]; IRD [correct, NATO]
French (Défense aérienne)
leurre infrarouge [correct, masculine noun, NATO]; IRD [correct, masculine noun, NATO]; LIR [correct, masculine noun]