English (Shooting (Sports))
gun powder [correct]
OBS: Facilities/equipment.
French (Tir (Sports))
poudre [feminine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Tiro (Deportes))
pólvora [correct, feminine noun]