English (Finance)
nominal [correct, adjective]
DEF: Stated as an amount of money.
French (Finances)
nominal [proposal]
Spanish (Finanzas)
nominal [correct, adjective]
DEF: Expresado como un monto de dinero.
OBS: Compárese con real.