English (Chronology)
Adar [correct]
DEF: February-March of the Western Gregorian calendar ...
CONT: ...Ta'anit Esther (Fast of Esther, Adar 13) ...
French (Chronologie)
Adar [correct]
CONT: le 13 Adar - jeûne d'Esther