English (Field Hockey)
wing [correct, noun]
OBS: Technique/tactics.
French (Hockey sur gazon)
ailier [correct, masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Hockey sobre hierba)
extremo [correct, masculine noun]