English (Shooting (Sports))
shooting angle [correct]
OBS: Technique/tactics.
French (Tir (Sports))
angle de tir [correct, masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Tiro (Deportes))
ángulo de tiro [correct, masculine noun]