English (Basketball; Boxing)
stop [correct, noun]
OBS: Technique/tactics.
French (Basket-ball; Boxe)
arrêt [correct, masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Básquetbol; Boxeo)
parada [correct, feminine noun]; detención [correct, feminine noun]