English (Dishes)
fruit nappy [correct]; fruit nappy [correct]; fruit bowl [correct]; fruit saucer
French (Vaisselle)
coupe à fruits [correct, feminine noun]; coupelle à fruits [feminine noun]; bol à fruits [masculine noun]