English (Shooting (Sports))
first pressure [correct]; contact [correct]
French (Tir (Sports))
contact [masculine noun]; cran [masculine noun]
Spanish (Tiro (Deportes))
contacto [correct, masculine noun]; muesca [correct, feminine noun]