English (Handball)
blocking [correct]; block [noun]
OBS: Technique/tactics.
French (Handball)
blocage [masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Balonmano)
bloqueo [correct, masculine noun]; defensa [correct, feminine noun]