English (Handball)
centre back [correct]
OBS: Technique/tactics.
French (Handball)
arrière centre [masculine noun]; défenseur numéro 3 [masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Balonmano)
defensa central [correct, feminine noun]