English (Fencing)
engage [correct, verb]
OBS: Engage in 6. Disengage from 6 to 4 with a bent arm.
French (Escrime)
prendre l'engagement
OBS: C'est l'action de joindre le fer adverse.
Spanish (Esgrima)
ligar [correct, masculine noun]