English (Practice and Procedural Law)
incurred [correct, adjective]
OBS: Said of costs.
French (Droit judiciaire)
engagé [correct, adjective]; exposé [correct, adjective]; entraîné [correct, adjective]; afférent [correct]
OBS: Se dit des dépens.