English (Botany)
German iris [correct]; orrisrootplant [correct]
French (Botanique)
iris d'Allemagne [correct, masculine noun]; flambe [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
lirio [masculine noun]; lirio común [masculine noun]; lirio cárdeno [masculine noun]