English (Botany)
lily [correct]
OBS: A herbacious plant of the family Liliaceae.
French (Botanique)
lis [correct, masculine noun]
OBS: Plante herbacée de la famille des Liliacées.
Spanish (Botánica)
liria [masculine noun]