English (Phraseology)
foofoo; dotty; loopy; screwball; crackpot; loco
OBS: A person who is eccentric, unrealistic or fanatical.
French (Phraséologie)
dingo [masculine noun]; maboul [masculine noun]; tapé [masculine noun]; toqué [masculine noun]; cinglé [masculine noun]