English (Mathematics)
locus [correct, Latin]; geometriclocus [correct, Latin]
DEF: (pl. loci). A set of points, lines, or curves satisfying given conditions.
French (Mathématiques)
lieu [correct, masculine noun]; lieu géométrique [correct, masculine noun]