English (Boxing)
ring canvas [correct]; canvas [correct]
French (Boxe)
toile du ring [correct, feminine noun]; bâche de ring [correct, feminine noun]; tapis du ring [masculine noun]
Spanish (Boxeo)
lona del ring [correct, feminine noun]; lona [correct, feminine noun]