English (The Eye)
oculus dexter [correct, rare]; O.D. [correct]; OD [correct]; o.d. [correct]; Oculus Dexter [correct, rare]; O.D. [correct]; OD [correct]; o.d. [correct]; O.D.
DEF: The right eye.
French (Oeil)
oculus dexter [correct, rare]; O.D. [correct]; o.d. [correct]
DEF: Œil droit.