English (Pharmacodynamics)
pharmacodynamic [correct]; PD [correct]
DEF: Designating or relating to the action of a drug ...
French (Pharmacodynamie)
pharmacodynamique [correct, adjective]
DEF: Qui concerne l'action des médicaments sur l'organisme.
Spanish (Farmacodinámica)
farmacodinámico [adjective]