English (Pharmacology)
multidrug therapy [correct]; MDT [correct]; multiple drug therapy [correct]; MDT [correct]; MDT
DEF: Combined use of drugs.
French (Pharmacologie)
polychimiothérapie [correct, feminine noun]; PCT [correct]
DEF: Emploi simultané ou successif d'au moins deux médicaments.