English (Perinatal Period)
postpartum [correct, adjective]
DEF: Occurring after childbirth.
French (Périnatalité)
post-partum [correct, adjective]
DEF: Consécutif à l'accouchement.
Spanish (Periodo perinatal)
posparto [correct, adjective]