English (Handball)
leap [correct, noun]; jump [noun]
OBS: Technique/tactics.
French (Handball)
saut [masculine noun]; suspension [feminine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Balonmano)
salto [correct, masculine noun]