English (Chemical Elements and Compounds)
carbohydrazide [correct]
DEF: Carbonic dihydrazide; 1, 3-diaminourea. CH6N4O; mol wt 90. 08. C 13. 33%, H 6. 71%, N 62. 19%, O17. 76%.
French (Éléments et composés chimiques)
NH[indice 2]-NH-CO-NH-NH[indice 2]. [correct, masculine noun]