English (Mineralogy)
strakonitzite [correct]
DEF: Aluminosilicate of Fe..., Mg, and Ca.... A static alteration product of pyroxene.
French (Minéralogie)
strakonitzite [correct]
DEF: Nontronite impure de Strakonitz (Bohême).