English (Botany)
glabrous [correct]
DEF: Smooth, without hairs.
French (Botanique)
glabre [correct]
DEF: Lisse, dépourvu de poils.
Spanish (Botánica)
glabro [correct]
DEF: Desprovisto de pelo.