English (Basketball)
fumble [correct, noun]
OBS: Rules/refereeing.
DEF: A failure to catch and hold the ball.
French (Basket-ball)
mauvais contrôle involontaire du ballon [correct, masculine noun]
OBS: Règlement/arbitrage.